سید اسماعیل قشمشم هستم، مربی (Coach)، مشاور و مدرس برندسازی شخصی و مهارتهای کوچینگ برای مدیران و افراد، جای بسی خوشحالی است که از طریق وبسایت شخصی بستر گفتگو و ارائه آموزشهای کاربردی به شما مخاطبین عزیز فراهم شده است.

وبسایت شخصی مهندس سید اسماعیل قشمشم | همراه: 09195893985 | من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

ویژگی تصویر

وبسایت شخصی مهندس سید اسماعیل قشمشم

  /  مقالات برندسازی شخصی   /  علاقه پایدار آنچیزی است که صبح شما را از خواب بیدار می کند..!
passion or sustainable interest

علاقه پایدار آنچیزی است که صبح شما را از خواب بیدار می کند..!

مطالب مشابه

موفقیت نیازمند علاقه پایدار است نه یک شوق زودگذر

علاقه پایدار چیزی است که شما عاشق آن هستید، عنوانی است که برای سال‌ها می‌خواهید از آن لذت ببرید. همچنین علاقه پایدار زمینه‌ای است که بنا دارید در آن سرشناس شوید، چیزی که به کمک آن می‌توانید به اهداف بلندمدت زندگی خود دست یابید.

اجازه دهید از طریق یک مثال، تفاوت میان اشتیاق و علاقه پایدار را بررسی نماییم.

اگر صبح از خواب بیدار شوم، در آینه نگاه کنم و از خود بپرسم می‌خواهم چه کاری را بیشتر از هر کار دیگری انجام دهم، پاسخ این خواهد بود که سوار قایقم شوم و در وسط یک دریاچه آبی شفاف کتابی بخوانم. احتمالاً وبلاگی ایجاد می‌کردم و در آن درباره مطالعاتی که در قایق داشته‌ام مطلب می‌نوشتم. شاید هم پادکستی راه‌اندازی می‌کردم و درباره کتاب‌هایی که دیگران در قایقشان می‌خوانند، اظهارنظر می‌کردم (پادکستی به نام قایق‌ها و کتاب‌ها!). می‌توانستم هر روز یک عکس از خودم در قایق و در حالیکه آفتاب سوخته شده‌ام بیندازم و در اینستاگرام منتشر کنم. امّا این را نمی‌توان یک علاقه پایدار نامید، زیرا بالاخره از این کار خسته و دلزده خواهم شد. این صرفاً یک اشتیاق است و نمی‌تواند هر روز و برای ماه‌ها و سال‌ها ادامه یابد.

یکی دیگر از اشتیاق‌های من به گردش رفتن است. من در تنسی زندگی می‌کنم که یکی از زیباترین مناطق آمریکاست. این ایالت با کوهستان‌ها، رودخانه‌ها و جنگل‌هایش شناخته می‌شود. از زمانی که یک پسربچه بودم، همیشه قدم زدن در میان درختان و کشف یک محل، حشره و یا صخره ناآشنا برایم لذت بخش بوده است. با این حال آیا می‌شود همه چیز را کنار بگذارم و به عنوان یک فرد خبره در گردشگری تبدیل به یک برندشخصی شوم؟ البتّه این به یک شوخی شبیه است. از آنجا که از گرما و سرمای زیاد متنفرم و به خاطر شرایط جسمانی نمی‌توانم از تپه‌ها بالا روم، احتمالاً عنوان محتوای من این می‌شد «راهنمای مرد میانسال برای پیاده‌روی در مسیرهای صاف و در آب و هوای معتدل!». احتمالاً مخاطبان اندکی هم برای آن یافت می‌شد، اما قطعاً در رسیدن به اهداف زندگی کمکی به من نمی‌کرد.

قایق سواری و گردش تنها اشتیاق و سرگرمی محسوب می‌شوند و نمی‌توانند توجه مخاطبان زیادی را جلب کنند. من نیز نمی‌خواهم به خاطرشان برند شوم. بعضی اوقات سرگرمی فقط سرگرمی است، نه بیشتر. این همان تفاوت اصلی میان علاقه پایدار و اشتیاق است.

اکنون به برخی از جنبه‌های زندگی‌ام اشاره می‌کنم که در آن تلاش و مداومت بیشتری ورزیده‌ام:

  • در طول بیش از سه دهه از زندگی‌ام، درس‌هایی را از کسب و کار جهانی فراگرفته‌ام.
  • یک دوره شغلی فوق العاده داشته‌ام و تقریباً در تمام زمینه‌های بازاریابی فعالیت کرده‌ام.
  • سه سال تجربه استثنایی تحصیل زیر نظر نویسنده و مشاور معروف، پیتر دراکر را داشته‌ام.
  • یک مدرک کارشناسی ارشد کسب و کار (MBA) و نیز یک مدرک کارشناسی ارشد در زمینه علوم رفتاری کاربردی کسب کرده‌ام.
  • یک معلم فوق العاده هستم.

به نظر می‌رسد آموزش بازاریابی دیجیتال به دیگران و مخصوصاً بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی، در مقایسه با خواندن یک کتاب بر روی قایق، برای من علاقه پایدار تری بوده است. من در این زمینه سرشناس شده‌ام و به آن واقعاً علاقه دارم. فراتر از آن، حس کمال طلبی مرا ارضا می‌کند. انگیزه و هدفم این است که بتوانم در زندگی کسی یک تغییر مثبت ایجاد کنم.

علاقه پایدار شما باید به بهبود و پیشرفت دیگران کمک کند. نشستن در قایق یا کشف یک گل جدید ممکن است یک اشتیاق باشد، اما تدریس کردن برای من هدفی والاتر است. این پاداش پرافتخاری برای کار من خواهد بود.

بیشتر افراد بدون تعیین هدف مشخص نخواهند توانست برای ماه‌ها یا سال‌ها، ایده خود راحفظ کنند. بعضی از افراد می‌توانند به زودی هدفی را برای خود تعیین کنند امّا برای برخی دیگر، انگیزه ارائه خدمت به دیگران تنها پس از دریافت پاسخ و ابراز علاقه از سوی مخاطبان ایجاد می‌شود.

گاهی اوقات به جای اینکه شما اشتیاق را دنبال کنید، اشتیاق از شما پیروی می‌کند. به این معنا که همزمان با اینکه شروع به کار می‌کنید، موفق می‌شوید و احساس می‌کنید اثر مثبتی بر دیگران دارید، اشتیاق در شما جوانه می‌زند.

در فصل ششم با نمایی نزدیک از زندگی یک وبلاگنویس و پادکستر فوق العاده به نام جیمز آلتوچر آشنا خواهیم شد. او با غلبه بر موانع و مشکلاتی که در طول زندگی خود داشته، توانسته به فردی سرشناس تبدیل شود. جیمز تاکنون با ده‌ها نفر از سرشناس‌ترین رهبران جهان مصاحبه کرده و می‌گوید در تمام آنان یک ویژگی مشترک وجود دارد: «همه این اشخاص خواسته‌اند مسأله‌ای را که افراد زیادی با آن مواجهند حل کنند. آن‌ها همه تلاش خود را کرده‌اند و سرانجام به نتیجه موردنظر دست یافته‌اند. هیچ کسی تنها به صرف داشتن یک ایده خوب موفق نمی‌شود. فرد باید بتواند با ایجاد شبکه‌ای متشکل از ارتباطات اینترنتی، دوستان، همکاران و … تمام انسسنیروی خود را در جهت رسیدن به اهداف شخصی متمرکز کند. و البتّه این فرایند زمان­بر است.»

امیدوارم اکنون به اندازه کافی تفاوت میان اشتیاق (که فقط به فرد مربوط می‌شود) و علاقه پایدار (که هم بر فرد و هم بر دیگران تمرکز می‌کند) برایتان روشن شده باشد.

بخشی از کتاب شهرت نوشته ی مارکشفر ترجمه سید اسماعیل قشمشم

ارسال یک نظر